Manşet HaberSAĞLIK

Tartışma konusu oldu!

 

Sinop’un Boyabat ilçesinde bir köyde boş araziye dikilen 30 fidandan 6’sının koparılması davalık oldu. Muhtar ve köylü bir kadını karşı karşıya getiren davada, suçlamayı kabul etmeyen 86 yaşındaki kadın, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hükmün açıklanması ertelendi.

Olay, 27  Nisan günü Boyabat ilçesi Çarşak köyündeki tapusuz araziye Boyabat İlçe Özel İdare Müdürlüğü’nün kararı doğrultusunda 30 adet fidanın dikilmesiyle başladı. Bundan 2 gün sonra araziye gidildiğinde ise 6 adet fidanın kökten söküldüğü ve diplerindeki ahşap kazıkların sökülmüş vaziyette olduğu görüldü. Çarnak Köyü Muhtarı Uysal Baş tanık beyanlarına göre, köylülerden 86 yaşındaki Hamide Akman hakkında suç duyurusunda bulundu.

TANIK MUHTARIN OĞLU İDİ

Davanın yargılaması Boyabat Asliye Ceza Mahkemesinde yapıldı. 6 adet fidanı sökmekle suçlanan Hamide Akman, olaydan birkaç gün önce hayvanlarının girip eğdiği fidanları düzeltmek için bahçeye gittiğini, fideleri düzeltirken fotoğrafının çekildiğini, fideleri sökmediğini ve zarar vermediğini, yaşı gereği de bu eylemi gerçekleştirmeye imkan olmadığını belirterek suçlamayı kabul etmedi.

Davada muhtarın oğlu Ünal Baş ve Mustafa Çelikel isimli bir vatandaş tanıklık ederek Hamide Akman’ın 1 adet fidanı sökerken gördüklerini, diğer fidanları kimin söktüğünü görmediklerini anlattı. Dava dosyasında 29 Nisan günü Akman’ın fidan dikili alana doğru yürüdüğü, kamera açısından çıktığı ve 3 dakika sonra tekrar ikametine döndüğü görüntülerde yer aldı.

HÜKMÜN AÇIKLANMASI GERİ BIRAKILDI

Dava sonucu ‘mala zarar verme’ suçunu işlediği sabit olarak karar verilen Hamide Akman hakkında “Dikili ağaç, fidan veya bağ çubuğuna varar verme” hakkındaki TCK’nın 152/1-c maddesi ve hafifletici sebepler ile 1/6 oranında indirim yapılarak 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanık hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve hükmün açıklanması ertelendiğinden 5 yıl süreyle denetim altında bulundurulmasına karar verildi.

ANNEM O YAŞTA  1 SAAT 30 DAKİKA MAHKEME DE TUTULDU

Öte yandan konuyla ilgili Genel yayın yönetmenimiz Mete Çağdaş’a açıklamada bulunan yaşlı kadının oğlu Mahmut Akman; “ Mahkeme 1 saat 30 dakika sürdü.O yaştaki kadını bir fidan için bu kadar saat beklettiler.Annemin kemik yaşı 95’dir.Nüfusta yazıldığı gibi değil.Bir de en çok gücüme giden ve canımı acıtan mahkeme hakimin anneme olan tavır idi.Annemin kulağı duymadığı için hakimin söylediklerini anlamıyor.Hakim mübaşire aynen şunu söyledi (…Söyle şu kadına) Bu ne demek ya annesi ninesi yaşındaki yaşlı bir kadın için böyle bir tabir bu beni çok üzdü.Anayasa mahkemesine bireysel dava açacağız HSK’ye hakim hakkında şikayette bulunacağız”dedi.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu