GENELManşet Haber

Ne iş bu böyle?

Sinop’un CHP’li Belediye Başkanı Barış Ayhan’ın, daha önce Türkiye’ye girişi ve özellikle Sinop’ta kazı yapması yasaklanan Amerikalı arkeolog Owen Doonan adlı şahsı yeniden kazı yapması için Sinop’a gelmesi yönünde davet mektubu gönderdiği ortaya çıktı.

Halksesi.com daha önce bu şahıs için birçok kez haber yapmış ve bu haberler üzerine harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı bu şahsın Sinop’ta kazı yapmasına yasak getirmişti.

Ana dili gibi Türkçe konuşan ve 20 yıldır Sinop’a gelip giden hatta Sinop’un köylerinde bile kazı çalışmalarında bulunan Amerikalı arkeolog’un aslında Sinop’ta kazı yapabilmesi için BAKANLAR KURLU KARARI gerektiği ama Doonan’ın Turizm bakanlığında bir daire başkanından aldığı kazı izni ile bunu gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştı.

Dönemin Sinop Valisi Hasan İpek’in girişimleri sonucu da Owen Doonan’ın Türkiye’ye girişine yasak getirilmişti.Fener Rum patriği Bartholomeos’u Sinop’a davet eden bir ekip ile sıkı fıkı dostluğu olan Bu Amerikalı arkeolog, bu dostlarını ve Barış Ayhan’ı seçildikten sonra Amerika’ya davet etmiş ve orada konuk etmişti.20 yıldır Sinop’ta ne aradığı merak edilen bu şahsın Sinop’un CHP’li Belediye Başkanı tarafından yeniden Sinop’a davet etmesi akıllara çeşitli soru işaretlerini getiriyor.

Öte yandan Başkan Ayhan’ın yazdığı mektubunda;

1-Pafta 2 ada 8/44 ve pafta 2 ada 8/47 parsellerinde kazı çalışmaları yürütmenize dair belediyemiz tarafından izinler sağlanacaktır.

ŞİMDİ BELEDİYE BAŞKANI BARIŞ AYHAN’A SORUYORUZ: Bu sözü edilen parseller Sinop’un neresidir? Ve burada ne tür bir tarihi kalıntı olduğu düşünülmektedir? Ve de Belediye Kazı yaptırma yetkisine sahip midir ki izin sağlamak nasıl olacak?

Yine davet mektubunda;

2- Boşaltılmış ve artık kullanılmayan Milli savunma binası ( eski askerlik şubesi) bahçesinde kazı çalışmaları yürütebilmeniz için izinler sağlanacaktır. Deniliyor.

ŞİMDİ BELEDİYE BAŞKANI BARIŞ AYHAN’A SORUYORUZ: Bu sözü edilen yerin özelliği ne? Eski askerlik şubesinin bahçesinde bir Amerikalı arkeolog heyet ne arayacaktır? Neyin peşindedirler? Ve bu izin için MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI haberdar mıdır?

Yine davet mektubunda;

1-Kazı çalışmaları başladığında ilimize gelecek 40 kişilik kazı ekibinin her türlü ihtiyaçları belediyemiz imkanları dahilinde sağlanacaktır denilmektedir.

ŞİMDİ BELEDİYE BAŞKANI BARIŞ AYHAN’A SORUYORUZ:Belediyenin bütçesinden böyle bir harcama yetkisine sahip misiniz?

Ve de kazı çalışmaları BELEDİYENİN İŞİ Mİ? Yoksa kültür ve Turizm Bakanlığı’nın mı?

İŞTE O DAVET MEKTUBU…

OWEN DOONAN İLE İLGİLİ YAPTIĞIMIZ HABERLER

DÖNEMİN SİNOP VALİSİ VE BELEDİYE BAŞKANININ MASASINDA BACAK BACAK ÜZERİNE OTURUP UKALACA DAVRANAN DOONAN’I İŞTE BÖYLE HABER YAPMIŞTIK.

AMERİKALI BU ARKEOLOG DOONAN’I EMEKLİ ESKİ SİNOP MÜZE MÜDÜRÜ İLE GÖRÜNTÜLEMİŞ  VE KİM BU SİNOP’TA NEYİN PEŞİNDE DİYE HABER YAPMIŞTIK.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu