KÜLTÜR SANATManşet Haber

Mahkeme sürüyor

Çevre Düzeni Planı’na işlenmediği gerekçesiyle mahkemeye taşınan Sinop’taki nükleer santralle ilgili dava dün görüldü. Mahkemenin kararını 1-2 aylık süreçte vereceği ifade edildi.

Sinop’un İnceburun mevkiinde yapılması planlanan, ancak 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’na işlenmediği gerekçesiyle Şehir Plancıları Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Sinop Nükleer Karşıtı Platform Derneği, Sinop Çevre Dostları Derneği ve 34 vatandaş tarafından mahkemeye taşınan nükleer santralle ilgili dava dün görüldü.

650 BİN AĞAÇ KESİLDİ

Samsun Bölge İdare Mahkemesi’nde görülen davada, davacı taraf mahkeme heyetine teknik konularla ilgili çeşitli sunumlar gerçekleştirdi. Anayasanın 56. maddesinde yer alan “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir” vurgusunun yapıldığı ve bölgede şimdiye kadar 650 bin ağacın kesildiği gibi bilgilerin de paylaşıldığı sunumlarda, mahkeme heyetinden konuyla ilgili bilirkişi tayin edilmesi talep edildi.

MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Davanın ardından ise Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Samsun Şubesi’nde değerlendirme toplantısı düzenlendi. Toplantı öncesi basına açıklamada bulunan Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Avukatı Mehmet Horuş, “Halkın görüşü yok sayılarak Sinop’ta nükleer santral kurulmak isteniyor. Türkiye nükleer bir maceraya sürüklenmek isteniyor. Bu kadar büyük bir proje, çevre düzeni planlarında görünmüyor. Konu bizim açımızdan çok net, nükleer santralin gizlendiği bir çevre planı yapılamaz. Mahkemenin bizim amacımızı anladığını umuyoruz. Daha kapsamlı bir bilirkişi ekibi ile bu davayı karara bağlamasını bekliyoruz. Sinop’ta hukuktan vazgeçmeyeceğiz, mücadelemiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu