Sür Manşet

Kapitalizmin en büyük düşmanıydı

 

2 Gün önce Küba sosyalist devriminin liderlerinden Arjantin asıllı Ernesto Che  Guevara’nın 51. ölüm yıldönümü idi

Hayatını devrime adayan lider, 14 Haziran 1928 tarihinde Arjantin’de doğdu. Astım hastalığı nedeniyle zor bir çocukluk geçiren Che, tıp eğitimi aldıktan sonra arkadaşı Albetro Granadas ile Latin Amerika’da motosiklet turuna çıktı. Bu yolculuk onun devrim yürüyüşünün başlangıç noktası oldu. Yolculuk boyunca tanık olduğu sosyal adaletsizlik onun sosyalist fikirlerle tanışmasını sağladı.

Sosyalizmle tanıştıktan sonra Guatemala’da devrimci faaliyetler içerisinde bulunan Che, daha sonra Fidel Castro ve arkadaşlarıyla tanışarak Küba‘ya geçti. Küba’da devrimin gerçekleşmesinden sonra devrimin diğer ülkelere de yayılması gerektiği düşüncesi ile Küba’dan ayrıldı ve önce Kongo daha sonra da Bolivya’ya geçti.

Che, 9 Ekim 1967’de Bolivya ordusu tarafından öldürüldü, öldürüldükten sonra elleri kesildi ve elsiz bedeni açıklanmayan bir yere gömüldü. 1997 yılında, Che’nin bedeni Vallegrande’da bir uçak pistinin altından çıkarıldı ve yapılan DNA testinin ardından Küba’ya teslim edildi.

Sosyalist devrimci hareketlerin sembolü haline gelen Che’nin, Alberto Korda tarafından çekilen fotoğrafı “dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf ve 20. yüzyılın sembolü” olarak nitelendirildi.

Bugün her yerde üzerine Che’nin fotoğraflarının basıldığı kıyafet, çakmak, şapka gibi birçok obje bulmak mümkün. Bu durum Che’nin popülaritesinin artmasına yol açarken, aslında hayatı boyunca savaştığı kapitalizm tarafından kullanmasının da bir örneği.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu