MANŞETManşet Haber

İşler iyice karıştı!

Sinop’un Gerze ilçesinde yaşanan denizde boğulma vakası ile ilgili Cankurtaran tutuklandı.

Edinilen bilgiye göre geçtiğimiz gün ilçede bulunan ve denize girmenin yasak olduğu belirtilen bölgede 14 yaşındaki Emirhan Balkanoğlu adlı çocuk boğularak hayatını kaybetti.Olaydan Yaklaşık 20 dakika sonra cansız bedeni bulunan talihsiz çocuğun ileri sürülen iddialara göre yüzme bilmediği belirtildi.Fakat Balkanoğlu’nun kendisinin mi denize girdiği yoksa arkadaşları tarafından şaka anlamında denize mi itildiği konusunda ilçede spekülasyonlar bulunuyor.Olayın sosyal medya paylaşımından sonra birçok kişi çeşitli yorumlarda bulunarak talihsiz çocuğun göz göre göre ölüme terk edildiği ile ilgili iddiaları ileriye sürdüler.Yapılan yorumlarda İlçenin AKP’li Belediye Başkanı Cevat Şensoy’a tepki gösteren Gerzeli vatandaşlar; “ Madem oraya denize girmek yasaktır diye tabela asıyorsun da niçin cankurtaran koyuyorsun”diyerek tepkilerini dile getirdiler.

CANKURTARAN DONDU KALDI

Olayın görgü tanıklarından bazıları belediye tarafından görevlendirilen Cankurtaran’ın olaya müdahalede bulunmadığını ve donup kaldığını ileri sürerek hem belediye başkanı Cevat Şensoy’a hem de görevlendirdiği Cankurtaran’a olan tepkilerini dile getirdiler.

CANKURTARAN AKP’Lİ ESKİ İLÇE BAŞKANININ KIZI ÇIKTI

Öte yandan vatandaşların tepkisini çeken cankurtaranın, eski AK partili ilçe başkanı Tahsin Bayrak’ın 21 yaşındaki kızı Esra Bayrak olduğu ortaya çıktı.Gelen tepkiler üzerine savcılık tarafından gözaltına alınıp sorgusu yapıldıktan sonra tutuklanarak Sinop cezaevine konulan genç kızın olaydan bir gün önce cankurtaran olarak göreve başladığı ileri sürülüyor.

36 NUMARA GİYEN CANKURTARAN KIZA 45 NUMARA PALET

Olayla ilgili en yakın görgü tanığı olduğunu ileri süren  Ahmet Gül adlı vatandaş ise sosyal medyada yayımlanan haberin altına  yaptığı yorumunda yetkilileri suçlayarak ; “Gerze Belediyesi can kurtaran arkadaşlara Sadece karadan müdahale edebilecekleri ekipmanları temin etmiştir. Diğer malzemelerin ilerleyen zamanda verileceğinin sözünü vermiştir. 36 numara giyen personele 45 numara palet,yardım kemerini de işlevsiz bozuk bir şekilde vermiştir. Dibe dalmak için basınç tıkacı Şnorkel ve dibi görebilmesi için gözlük hiçbir şekilde temin edilmemiştir. Şnorkel ve basınç tıkacı olmadan emin olunki imkânsız denilebilecek ve bir o kadar da personel için tehlikeli bir durumdur. Yargısız infaz yapmamak gerek. Cankurtaranlık eğitiminin ilk ve temel kuralı ilk önce personelin kendi can güvenliğidir. Ayrıca bugün tartışmaya açık daha net konular vardır cankurtaran kulesinin çok yakınında  liman içinde denize girmek yasaktır tabelası bulunmaktadır. Belediye tarafından takılmıştır. Aynı tabelanın hemen yanında cankurtaran bulunan bölgede 15 yaş altının denize girmesi yasaktır yazıyor. Ama Belediye bu tabelaları astığı  yetmezmiş gibi Cankurtaran görevlendiriyor ama kurtarıcı ekipmanların 10 üzerinden sadece 2 tanesini karşılıyor. Yani sizin anlayacağınız ben tabelamı asayım  ama turistler denize de girsin bir şey olur diye bir cankurtaran dikeyim  orada tüm algılar cankurtaran üzerinden yapılsın. Bize laf söz gelmesin ki istediğini de yaptı “iddiasında bulunarak ilçenin AK partili Belediye Başkanını suçladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu