MANŞETManşet Haber

Hem ayıp hem günah!

 

Sinop İli ve İlçeleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği, (SİYAD) ‘Çocuklar üşümesin, okul yolu çileye dönüşmesin’ diyerek başlattığı yardım faaliyetleri kapsamında fakir fukara ailelerin çocuklarına kışlık giyecek yardımında bulundular.

Lakin yaptıkları yardımın basın yolu ile reklamını yapmaya kalkışınca ortaya konulan fotoğraflar yürek sızlattı.

SİYAD başkanı Mehmet Kuru,yardım ettiği çocuklarla fotoğraf çektirdi ve basın da bunu çocukların yüzlerini kamufle etmeden açık açık yayımladı.Hal böyle olunca da çocuklar psikolojik olarak bir etki altına girdiler.

Oysa İslamiyet’te sağ elin verdiğini sol el görmeyecek diye bir hadis vardır. Bu hadis, Sadaka nasıl verilmelidir? bize bunu öğretiyor

Hadis’i şerif: Başka bir gölgenin bulunmadığı kıyamet gününde, Allah Teala yedi insanı Arşın gölgesinde barındıracaktır. Bunlardan biri de, sağ elinin verdiğini, sol elinin bilmeyeceği kadar sadakayı gizli veren kimsedir.” (Buhari, Ezan 36, Zekat 16; Müslim, Zekat 91)

Ayet’i kerime: “Eğer sadakaları(zekat ve benzeri hayırları) açıktan verirseniz ne güzel! Fakat gizleyerek fakirlere verirseniz bu sizin için daha hayırlıdır ve günahların bir kısmına da kefaret olur. Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.” (Bakara 2/271)

Umarız SİYAD yetkilileri bundan böyle yaptıkları insani yardımlarını bu hadis eşliğinde ve uyarak yaparlar.

Başkan böyle boy boy çocukları rencide edici fotoğraflar çektirdi .

Ve çocuklarla topluca fotoğraf da çektirmeyi de ihmal etmediler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu