MAGAZİNManşet Haber

Göz önünde göz veremi!

1999 yılında o dönemin  Sinop Milletvekili ve Milli Eğitim Bakanı olan Metin Bostancıoğlu tarafından kurdelesi kesilerek  açılışı yapılan Gerze ilçesi Yenikent Cumhuriyet İlkokulu, 2014 yılında kapatıldı.
7 yıl önce kapısı kilitlenen ve şimdilerde atıl halde bulunan Yenikent Cumhuriyet İlkokulu’nun bu içler acısı halde ki durumu daha önce de gündeme getirilmiş, o dönemin muhtarı Hasan Danacı, okulun kapatılma sebebi olarak taşımalı eğitimin yaygınlaşmasıyla birlikte okulda öğrenci kalmamasından kaynaklandığını belirtmişti. Yıllarca öğrencilerin doldurduğu sınıf duvarları ve bahçesinde çocuk seslerinin yankılandığı, şimdilerde ise gerekli – gereksiz sebeplerle kapısına kilit vurularak derin bir sükût hak görülen Yenikent Cumhuriyet İlkokulu, bu okullara hatta yapılara gösterebileceğimiz sadece bir örnek.
Ülkemiz genelinde haberde konu olan Cumhuriyet İlkokulu gibi onarıldığında kullanıma uygun  hale dönüştürülecek  birçok kamu binası da atıl vaziyette bekletiliyor. Atıl vaziyette bulunan bu tür binalar görmezden gelinerek yeni bina inşaatları ve yapılan ihaleler de bir taraftan devam ediyor. Devlet malı olan ve 15 yıl eğitim yuvası olarak kullanılmış bu binanın atıl vaziyette bırakılarak viraneye dönmesi Yenikentli vatandaşlar tarafından da üzüntü ile karşılanıyor. Vatandaşlar binanın böyle kaderine terk edilip çürüyüp gitmesine göz yumulmasındansa yeni bina arayan kurumlara kiralanabileceği veya devredilebileceğini dile getirdiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu