GENELManşet Haber

Görkemiyle duruyor!

 

Sinop’un Boyabat ilçesinde bulunan ve Türkiye’nin 5. görkemli kalesi olan Boyabat Kalesi, bütün ihtişamıyla dimdik ayakta duruyor

Gerek tatilcilerin gerek  Sinoplu vatandaşların uğrak yerlerinin başında gelen Boyabat Kalesi,güzelliğiyle ve yapısıyla görenleri hayran bırakıyor.

Konu ile ilgili konuşan Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı, “2023 yılında Boyabat şehrimizin, Türkiye’nin en gözde şehirlerden birisi olacağını bekliyoruz. Projelerimiz bu yönüyle, nasıl ki insanların, şirketlerin, kurumların bir hedefi olduğu gibi bizim ilçemizin de bir hedefi var. İlçemizin hedefi kimlikli kimliğine kavuşmuş, hürriyetine kavuşmuş bir turizm şehri olmak. Türkiye de ender ilçelerden bir tanesidir Boyabat. Kale, mahalle ve çarşı bütünlüğünü sağlayan güzel ilçelerimizden o mirası koruyan şehirlerden bir tanesidir. Bugün Beypazarı, Safranbolu, Göynük, Mudurnu gibi ilçelerin tabii ki doğal güzellikleri, tarihi güzellikleri, kültür güzellikleri var. Kültürel değerleri var. Fakat böyle muhteşem bir kalesi de kesinlikle yok. Dediğim gibi kale, mahalle ve çarşı bütünlüğünü, sağlayan, Türkiye’de birkaç ilçeden bir tanesidir. Türkiye’nin 5. görkemli Kalesidir. Biz Dünya Kaleli Kentler Birliğine üyeyiz. İnşallah kalemiz, çarşımız ve güzel mahallemizi bir kültür mirası olarak turizme açacağız” dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu