Sinop TÜRK OCAĞI başkanlığı tarafından Sinop’a davet edilen,Azerbaycan Milletvekil Ganira Paşayeva,Sinop’ta yerel medya mensuplarıyla bir araya gelerek dünyadaki son gelişmeler üzerine söyleşide bulundu.

Dünya coğrafyasının egemen güçler tarafından değişime uğratılmak istendiğini belirten Azeri bayan milletvekili Paşayeva  Biz tek millet iki devletiz.Öz be öz kardeşiz.”dedi.

Haçlı seferlerinin hortlatılmak istendiğini belirten Paşayeva Biz aslında yani Türk milleti olarak Dünya üzerinde hem stratejik bölgelerdeyiz, hem de nüfus olarak yabana atılacak bir durumda değiliz. Onun için güçlerimizi birleştirmeliyiz.Azerbaycan’ın karabağı’ndaki yangın Türkiye’deki kardeşinin yüreğini yakmalı,Suriye’deki bayırbucak Türkmenlerine yapılan zulüm ve işkençeler  hepimizin canını yakmalı,Yani birbirlerimizin acılarını hissetmeli ve birleşmeliyiz.”diyerekten,Türk dünyasının birlik ve beraberlik içerisinde olması gerektiğini belirtti.

EN GÜZEL ŞEY BAĞIMSIZLIK

Genel yayın yönetmenimiz Mete Çağdaş’ınKomünist sitemde Azerbaycan okullarında  sizlere Türk tarihi ile ilgili bilgiler veriliyor muydu ?sorusuna  “ Değil Türk tarihi kendimiz hakkında, yani Azeri tarihi hakkında bile en ufak bilgi bulunmazdı ders kitaplarında komünist sistem işte öylesine otoriter kötü bir sistemdi.En güzel şey Bağımsızlık.Şimdi Azerbaycan devleti  bağımsızlığının ilamından sonra Güçlü bir devlet olmuş ve güney kafkasya’nın yüzde 80’nin de hakim durumundadır.Dikkat edin Türki devletlerinin her biri dünya coğrafyası üzerinde stratejik bölgelerde kuruludur.İşte biz bunu çok iyi değerlendirmeliyiz.Yılmadan yorulmadan gençlerimize tarihimizi anlatmalı gelecekte nasıl bir tehlikenin onları beklediğini onlara aktarmalıyız bunun için diyorum ki Eğitim… Eğitim… Eğitim…

SİNOPLA KARDEŞ ŞEHİR OLMALIYIZ

Öte yandan dün sabah uçak ile Sinop’a gelen Azerbaycan Milletvekili Ganira Paşayeva’nın ilk durağı Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül’ün makamı oldu.Başkanlık makamında başkan Baki Ergül ile kısa bir söyleşide bulunan Paşayeva “Artık Azerbaycan’a gelmeniz gerekiyor. Sinop’a kardeş bir belediye de yapmak gerekir. İliniz deniz kıyısında bir bölge Azerbaycan’ın deniz kıyısından bir bölgeyle kardeş şehir yapmalıyız. Çünkü Türkiye’mizin çok bölgelerini kardeşleştirdik. Mesela Samsun’da kardeşti Sungay’la bizim ikinci büyük şehrimiz. Bu ne eder bu tabî ki bölgeler arası iş birliğine tabi ki etki verir. En azından gidiş geliş bir kültür projesi sağlamış oluruz. Biz bir bölge seçelim oda deniz kıyısında Sinop’un tam tabiat seviyesine uygun bir yer olsun. Biz de zaten Bakü Sungay hepsi kıyı bölgelerinde. Bizim Nabran diye bölgemiz var denizin kıyısında. Nabran’da bizim büyük bir ilimizdir çok büyük ama aynı sizin gibi kıyı şehri.” dedi. Pasheyava ayrıca Sinop’ta bir sokağın adına da ‘Azerbaycan’ konulmasını, Azerbaycan’da da bir sokağa Sinop isminin konulmasını teklif etti. Karşılıklı sohbetlerin ardından ziyaret hediye takdimiyle son buldu.

Bu sabah Sinop’un Bayan Valisi Yasemin Özata Çetinkaya’yı ziyaret edecek olan Azeri Bayan milletvekili Paşayeva  daha sonra Sinop Üniversitesi rektörü Prof.Dr.Nihat Dalgın ile de bir görüşme yaptıktan sonra İstanbul uçağı ile Sinop’tan ayrılacak.5300570

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ :

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
500 Internal Server Error

Internal Server Error

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator at [email protected] to inform them of the time this error occurred, and the actions you performed just before this error.

More information about this error may be available in the server error log.

sinop güvenlik sinop güvenlik kamera sinop şömine sinop samsun şömine