GÜNCELManşet Haber

Buna ne dersiniz?

 

Sinop’ta günlük olarak yayımlanan “ Sinop pusulası “adlı yerel gazete de 14.08.2013 tarihinde gazete matbaasında usta olarak gösterilen A.T.  isimli kişinin gazete yönetimi tarafından  5 kişilik asgari fikir işçisi kadrosuna dahil edilerek yasaya uygun olmayan bir şekilde 28.01.2014 tarihine kadar  devletten resmi ihale ilanı aldıkları belirlendi.Oysa basın ilan kurumu mevzuatı 78.madde (a) bendine göre A.T  isimli matbaa ustası gazetenin asgari fikir işçisi kadrosunda yer alamaz.Sosyal güvenlik kurumundan A. T adlı kişinin  bu gazetede çalıştığı tarihlerde meslek kodunun matbaa işçisi olduğu görülecektir.

Ayrıca A.T. isimli matbaa ustasının iş mahkemesine “ Maaşımı alamadım “gerekçesi ile açtığı davada alacağı maaş  “ Matbaa ustası “olarak fiyat araştırılması yapılarak tespit edilmiş ve şahsa ödenmiştir.Bu mahkeme kararı da A.T’nin matbaa işçisi olduğunu belgelemektedir.

Yine Söz konusu gazetede 04.01.2012 ve 04.01.2013 tarihleri arasında Z.K isimli şahsı gazetede çalışmadığı halde gazetenin asgari kadrosunda göstermiştir.

Basın ilan kurumu mevzuatı madde 43(4) de gazetelerin asgari kadrolarında çalışan fikir işçilerinin Unvanları ile sözleşmelerinde gösterilen işi fiilen yapıyor olmaları zorunludur denilmektedir.Gazete de muhabir olarak gösterilen Z.K  1 gün dahi bu gazetede çalışmamıştır.Kendisine de sorulduğunda o tarihlerde gazetede çalışanların dahi ismini bilmeyecektir.Bu nedenle Sinop Pusulası gazetesinin yapılan inceleme ile bu tarihler arasında haksız kazanç elde ettiği görülecek ve basın ilan kurumu mevzuatına göre bu haksız kazanç tespit edilerek geriye mahsup edilmesi gerekmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu