Bravo size çocuklar…

866 Gösterim 15 Aralık 2015 13:59

Sinop Ayancık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından kara da, su da ve engebeli arazide yol alabilmeye olanak sağlayan “hovercraft robotu” geliştirildi.

Okulun bilişim teknolojileri öğretmeni ve proje koordinatörü Eren Acar, yaptığı açıklamada, Türkiye İhracatçılar Meclisince bu yıl dördüncüsü düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen “Robotik Teknolojiler Yarışmasında üçüncülük elde eden projede 5 öğrencinin görev aldığını söyledi.

Öğrencileriyle projeyi hazırlama sürecinde Türkiye’deki taşımacılık ve yaşanan ulaşım sorunlarıyla ilgili araştırma yaptıklarını belirten Acar, araştırmaları sonucunda özellikle deniz ulaşımında hovercraft robotunun faydalı olabileceğine karar verdiklerini anlattı

Söz konusu projenin “Robotik Teknolojiler Yarışması”nda üçüncülük elde etmesinin önemine işaret eden Acar, şöyle devam etti:”Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrili ama gemiler her gittikleri yerde bir liman bulamayabilir. Geliştirdiğimiz hovercraft robotu, hem kara da hem de su da yol alma özelliğine sahip. Bu özellikle gemiler için liman sorununu ortadan kaldırmak istedik çünkü hovercraft robotu suda olduğu gibi kara da, hatta engebeli arazilerde rahatça kullanılabilir. Robot, liman olmasa bile karaya çıkabilir.

Geliştirildikleri robotun yapılış süreci ve hareket kabiliyetine ilişkin bilgi veren Acar, şunları kaydetti:”Öğrencilerimle ilk olarak robotun şase kısmını oluşturduk. Daha sonra motor aksanlarını yerleştirdik. Orta kısmına yerleştirdiğimiz motorun aşağıya doğru hava üflemesiyle aracımız hafif şekilde havaya kalkar, sürtünmesi azaltılır. Bu anda arka tarafta bulunan fanlar çalışmaya başlayarak araca itme kuvveti verir. Yine arka tarafta yer alan dümenle aracı istediğiniz yöne götürme şansına sahipsiniz. Saydığımız özellikler hovercraft robotunun kara da, su da ve engebeli arazilerde kolayca yol almasına olanak sağlıyor.” Acar, projenin hayata geçmesinde kendilerine destek olan tüm idarecilerine teşekkür etti. 79

 

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ :

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
500 Internal Server Error

Internal Server Error

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator at [email protected] to inform them of the time this error occurred, and the actions you performed just before this error.

More information about this error may be available in the server error log.

sinop güvenlik sinop güvenlik kamera sinop şömine sinop samsun şömine