DÜNYAManşet Haber

Aklın yolu bir olsun!

 

Fener Rum Patriği Bartholomeos’un 16/17 Ekim Tarihleri arasında Sinop’u ziyaret edeceği patrikhane tarafından açıklanmıştı.

Peki, bu ziyaret ne içindi?

Çünkü Sinop’tan bir heyet özel olarak fener Rum patriğini davet etmek için İstanbul’a gitmişti.

Kimdi bu heyet? Ve Sinop’u temsil mi ediyorlardı?

Bu heyet tabi ki Sinop’u temsil eden bir heyet değil. Sinop’u Vali ve Belediye Başkanı temsil eder.

Bu heyetin başında kendisinin Hıristiyan olduğunu dile getirdiği iddia edilen Sinop Kültür ve turizm derneği Başkanı Cemalettin Kaya vardı. Diğerleri de ona eşlik eden Sinoplular tarafından da çok tanınıp, bilenmeyen şahsiyetler.Şimdi koskoca patrik Sinop’ta çokta üyesi bulunmayan ve adı da pek bilinmeyen bir derneğin davetini kabul ederek mi Sinop’a geliyor? Çok hassas bir dönemden geçilen bu son günler de ABD ile yaşanan papaz krizinin olduğu böylesine gergin bir ortam da, vatandaşın milli duygularının kabardığı bu günler de Rum Patriğinin Sinop’u ziyaret etmesi ne kadar doğru bir tavır acaba? Demokratik bir şekilde yapılmaya çalışılan protesto olsa ve protesto kıvılcımı ateşe dönüşse, ateş de alev alsa kim olur bunun sorumlusu?

Unutmayalım ki Sinop’ta bir Nurettin Yıldız olayı yaşandı, yine HDP heyetine karşı yapılan ve 4 HDP’li milletvekilinin 9 saat rehin tutulduğu olaylara şahitlik edildi bu şehirde.

Sinop’u ziyaret etmek elbette herkesin en doğal hakkı ve Sinoplular da ev sahipliğini severler. Lakin ziyaret eden bir patrik. Her halde sivil kıyafeti ile gelmeyecek papaz kıyafeti ile gelecek ve Sinop’un neresini ziyaret edecek?  Yunanlı Diyojen heykelini mi? Adına balatlar kilisesi denilen fakat kiliseden çok içinde fazla kültür ve medeniyetlere sahip kalıntılar barındıran o yeri mi? İskele de balık mı tutacak? Tarihi cezaevini mi gezecek? Erfelek şelalesine mi gidecek? Yani bir patrik Sinop gibi küçük bir ili niçin bu kadar önemser?  Ve salt bir derneğin daveti ile bu ziyaret gerçekleşir mi? Akıllarda onlarca soru işareti oluşturan bu ziyaret planı umarız Patrikhane tarafından bir kez daha gözden geçirilir ve iptal edilir.

Çünkü patriği  Sinoplular  davet etmediler.5-6 kişilik bir gurup ve hiçbir resmi sıfatları yok.Hadi Vali veya Belediye Başkanı davet etse neyse…

Kim bunlar? Hangi sıfat ile bu daveti yapıyorlar? Ve Patrikhane hangi akıl ve mantık ile bu davete uygun adım atıyor?

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu