DÜNYAManşet Haber

ABD’den kalktı geldi

Amerika’da doğup büyüyen Türk asıllı Jennifer Suber, Amerikalı Adam Enfroy ile hayatını Sinop’ta birleştirdi. İslam dinini araştıran damat Adam, düğün gecesi Kelime-i Şahadet getirerek dini nikahla evlendi. Yapılan düğün Türk örf ve geleneklerine uygun olarak gerçekleştirildi.

Şermin ve Joe Suber çiftinin kızı Jennifer Suber, Keily ve Marc Enfroy çiftinin oğlu Adam Enfroy ile Amerika’nın Florida eyaletinde tanıştı. Aralarında duygusal bir ilişki başlayan çift zamanla bunu evliliğe taşımak istedi. Annesi aslen Türk ama babası Amerikalı olan Jennifer annesiyle birlikte Türkiye’yi özlüyorlardı. Jennifer’ın teyzesi Sevim’in önerisiyle düğünü Türkiye’de yapmaya karar verdiler.

Adam Enfroy’un Jennifer’la tanışmadan önce de gönlünde bir İslam ateşi yanıyordu. O tek bir Allah’ın var olduğuna inanıyor araştırmalarına göre de İslam’ı seçmesi gerektiğini biliyordu. Jennifer’la karşılaşması da onu bu yola sevk etti. Türk örfüne karşı da büyük bir merakı olan Adam, düğününün her safhasında gelenek ve adetleri neredeyse harfiyen yaptı. Kına gecesi, alışverişi, eğlencesi, folklor ve kıyafetleriyle tüm aşamalar Türk örfüne göre gerçekleşti.Düğün günü damat tarafı bir otelin önünde bir araya geldi. Davul zurna eşliğinde limuzinle konvoy yapılarak kız evine gidildi. Yol esnasında aracın önünü kesen çocuklara da para verildi. Düğüne katılan davul zurna ekibi de takılan dolarla bayram etti. Evden gelin çıkarma geleneği kız evinde gerçekleştirildi. Adam, inanç olarak kendisine İslam’ı seçtiğini de burada duyurdu. Düğün gecesi Sinop’taki kız evinde hem dini nikahları hem de ihtida denen İslam’a giriş seramonisi gerçekleşti. Kelime-i şahadet getiren Adam, din görevlileri ve ailesinin huzurunda İslam’ı kabul ettiğini ilan etti. Adam, Adem olarak anılmaya başlandı. Jennifer’ın ise aile içinde Aylin olarak bir ismi var. Hemen akabinde daha önce kıyılan resmi nikahın ardından, bir de dini nikahları kıyıldı. Sonrasında ise düğün merasimi başladı.Renkli bir düğün oldu. Yabancı şarkılarla salona giren çift, biraz sonra oyun havaları eşliğinde göbek atarken görüldü. Takı merasiminde damat tarafı adet olduğunu düşünerek genellikle Türk lirası taktı. Adam, burada bir müddet kalabileceğini zaman zaman burada vakit geçireceğini düşünerek düğün hediyesi olarak Jennifer’a bir lüks villa aldı. Takı merasiminde düğün hediyesi olarak geline bunu verdi. Düğünün sonunda sürpriz olarak bir dansöz de sahneye çıktı.Adam Enfroy, “Florida’da tanıştık. İl anda itibaren birbirimize aşık olduk. Evlenmeye karar verdik. Düğünü de burada yaptık. Buradan o kadar memnun olduk ki bir de ev aldık. Dün gezerken bir gökkuşağı gördük bugünde düğünüm öncesinde bir gökkuşağı gördük. Çok mutluyuz. İslam’ı inceliyordum. Türk örf ve adetlerini inceliyordum. Her şeyi İslami kuralları örf ve adetleri sevdim. Onun için Müslüman olmaya karar verdim. Sinop çok güzel bir şehir insanları çok cana yakın. Burayı da çok sevdik” dedi. Jennifer ise, “Ben birçok kere Sinop’a teyzemin yanına gelmiştim. Burayı da çok seviyordum. Burada evlendik. Eşim de Sinop’u çok sevdi. Burada yaşamaya karar verdik. Çok mutluyuz” diye konuştu.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu