MAGAZİNManşet Haber

65 yıldır dinmeyen acı

18 saat süren, Dünyanın en büyük 2’inci yangını olarak kabul edilen ve Gerze’yi yok olma noktasına getiren Büyük Gerze Yangınının üzerinden tam 65 yıl geçti.

13 Şubat 1956 yılında meydana gelen ve 21 vatandaşın ölümüne neden olan Büyük Gerze Yangınının 65’inci yıldönümü,bu sene pandemi dolayısıyla önceki senelerde ki gibi anılamadı. Yangında hayatını kaybeden vatandaşlar için Gerze Eski Mezarlığında anma töreni düzenlendi ve 21 vatandaş dualarla yâd edildi. Düzenlenen törene Gerze Kaymakamı Murat Güven, Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy, Ak Parti İlçe Başkanı Cumhur Kurt, CHP İlçe Başkanı Nihat Erdal, Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Burma ve Ak Parti ilçe Teşkilat Üyeleri katıldı. Gerze Müftüsü Bayram Karar’ın okuduğu dua ile anma etkinliği son buldu.

EN BÜYÜK TANIĞI YIKTILAR!
İlçede meydana gelen ve Dünya’da Chicago yangınından sonraki en büyük kent yangını olarak kabul edilen yangında, kuşkusuz ki Hamam faciası da en üzüntü verici olaylardan biri olmuştur. Yangın sırasında Köşk Mahallesi Hamamı hariç tüm binalar ahşaptı. Ali Efendi de, eşini ve çocuklarını yangından kurtarmak için hamama sığınmaya karar vermişti. Bunu gören komşular da teker teker hamama doluşmuş ve hamamın onları yangından koruyacağına inanmışlardı. Ne var ki dinmek bilmeyen yangın, hızlı bir şekilde hamama ulaşmış ve hamamın ahşap kısımlarını tutuşturmuştu. İçeriye sığınan 20 kişi, sığındıkları hamamdan bir daha çıkamayarak feci şekilde can vermişti. Gerze yangınının en büyük tanığı olan bu hamam ise, geçmişe saygısızlık yapılırcasına yaklaşık 5 sene önce yıkılarak yerini bir apartmana bırakmıştır.

Dönemin Mal Müdürü’nün evinde çıkan yangın, şiddetli esen lodosun da etkisiyle şiddetlenmiş ve çok hızlı bir şekilde yayılmaya başlamıştı. Halkta oluşan panik havası da yangını kontrol altına alma çalışmalarını zora sokmuştu. 18 saat süren yangında, Gerze’de sadece 100-150 arası ev kalmış, kalan tüm ev ve dükkanlar yerle bir olmuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu